Nordplus projekta “Cilvēktiesību izglītība - jaunu globālu problēmu risināšana” ietvaros BHRS sadarbībā ar Igaunijas Cilvēktiesību centru un Lietuvas Cilvēktiesību un Demokrātijas Izglītības institūtu izstrādās divas jaunas tēmas Cilvēktiesību gidā Baltijas valstīs: Jaunās digitālās tehnoloģijas un vide.
Jauno tēmu mērķis ir palīdzēt cilvēkiem labāk izprast savas cilvēktiesības saistībā ar diviem galvenajiem jaunajiem izaicinājumiem: straujo jauno tehnoloģiju attīstību un pieaugošajiem draudiem, ko rada klimata pārmaiņas un vides nolaidība. Tēmas sāks izstrādes posmu 2024. gadā, un 2025. gadā tās tiks publicētas Latvijas, Igaunijas un Lietuvas Cilvēktiesību gidos.
Jaunās digitālās tehnoloģijas
Šajā tēmā tiks pētīts, kā digitālo rīku straujā attīstība, lai gan veicina cilvēktiesību ievērošanu, vienlaikus rada arī ievērojamus riskus.
Jauno digitālo tehnoloģiju tēmā tiks pētītas sarežģītās attiecības starp tehnoloģijām un cilvēktiesību aizsardzību. Tajā tiks sniegts pārskats par to, kā dažādas tehnoloģijas ietekmē cilvēktiesības gan pozitīvi, gan negatīvi, un tiks izklāstīti valstu un uzņēmumu pienākumi, nodrošinot cilvēktiesību aizsardzību digitālajā pasaulē.
Šajā tēmā tiks skaidrotas tiesības un ierobežojumi šajās situācijās, norādot aizsardzības pasākumus un sniedzot norādījumus par to, kā pārsūdzēt vai apstrīdēt ar digitālajām tehnoloģijām saistītus tiesību pārkāpumus.
Vide
Vides tēmā galvenā uzmanība tiks pievērsta cilvēktiesību problēmām, ko rada klimata pārmaiņas, piesārņojums un vides degradācija. Tajā tiks uzsvērts, ka ekstrēmi laikapstākļi un vides apdraudējumi nesamērīgi ietekmē neaizsargātas grupas, piemēram, jauniešus, vecāka gadagājuma cilvēkus un ekonomiski maznodrošinātos. Šī tēma pievērsīsies arī pieaugošajam satraukumam, jo īpaši jaunāko paaudžu vidū, par to, ka viņiem trūkst ietekmes lēmumu pieņemšanā vides jomā.
Gidā tiks izskaidrotas tiesības, kas indivīdiem ir, lai pieprasītu veselīgas vides aizsardzību, un to, kā viņi var īstenot savas vides demokrātijas tiesības, tostarp piekļūt informācijai, piedalīties lēmumu pieņemšanā un panākt taisnīgumu vides jautājumos.
Jaunu tēmu izstrādi projektā “Cilvēktiesību izglītība - jaunu globālu izaicinājumu risināšana” (NPAD-2024/10147) no 2024. gada jūnija līdz 2025. gada septembrim finansiāli atbalsta Nordplus Adult grantu shēma.