2024. gadā Cilvēktiesību gids guva ievērojamus panākumus, paplašinot savu darbības jomu un ietekmi. Mūsu apņemšanās paplašināt resursus un pieejamību ir devusi iespēju indivīdiem un organizācijām visā Baltijas reģionā un starptautiskā mērogā.
Galvenie jaunumi Latvijā
2024. gadā Latvijas Cilvēktiesību gids tika būtiski atjaunināts, uzsverot praktiskus rīkus un būtiskas tēmas.
Tika izstrādāta jauna tēma, lai izceltu cilvēku tirdzniecības problēmu, detalizēti aprakstot tās izpausmes, preventīvos pasākumus un atbalsta veidus upuriem. Šī tēma palīdz noskaidrot, kas ir cilvēku tirdzniecība, kā jāveic kriminālprocesi cilvēku tirdzniecības gadījumos un kādi ir valsts piedāvātie un finansētie sociālās rehabilitācijas pakalpojumi cilvēku tirdzniecības upuriem.
Reaģējot uz vēsturisko juridisko partnerattiecību ieviešanu Latvijā šā gada sākumā, Latvijas Cilvēktiesību gidam tika pievienota jauna sadaļa par partnerattiecībām. Jaunās sadaļas mērķis ir izglītot iedzīvotājus par viņu tiesībām un pienākumiem saskaņā ar Partnerattiecību likumu, vienlaikus pievēršoties neatrisinātiem jautājumiem, kas joprojām skar pārus, īpaši viendzimuma partnerus.
Oktobrī tēma “Organizācijas, kas var jums palīdzēt” tika papildināta ar jaunām nevalstiskajām organizācijām un valsts iestādēm. Tēma “Organizācijas, kas var jums palīdzēt” apvieno organizācijas - dažas no tām risina vispārīgus cilvēktiesību jautājumus, bet citas atbalsta atsevišķas sabiedrības grupas vai aizsargā specifiskas tiesības.
Starptautiskā paplašināšanās un sadarbība
2024. gadā tika izstrādātas un publicētas vairāk nekā 20 jaunas tēmas, 50+ tiesības un 20+ testus, tādējādi bagātinot Gida saturu. Šie papildinājumi ir pielāgoti dažādām auditorijām, nodrošinot ka materiālus var izmantot ikviens. Katra tēma, tiesība un tests ir pielāgoti katras valsts kontekstam.
2024. gadā Gids tika palaists arī Horvātijā. Horvātijā Gids kļuva par 11. valsti, kurā tas ir pieejams. Līdztekus atklāšanai tika organizēta vides kampaņa un atklāšanas pasākums Zagrebā. Paneļdiskusijā tika prezentētas pētnieciskās publikācijas par juridisko atbalstu cilvēktiesību pārkāpumos cietušajiem, pievēršoties pilsoniskās sabiedrības organizāciju konstatētajiem trūkumiem, izaicinājumiem un šķēršļiem un apspriežot iespējamos risinājumus, soļus uz priekšu un uzlabojumus.
Gids tika aktīvi popularizēts arī Francijā, kur februārī nedēļu ilgas kampaņas laikā Normandijas reģionā tika izstādīti Cilvēktiesību gida materiāli vairākās āra izstādēs. Kampaņas galvenā iezīme bija apzinīga pieeja vides ilgtspējai. Iniciatīvā, kuras mērķis bija ekoloģiski atbildīga rīcība, tika izmantotas Zaļās piedāvājuma drukāšanas metodes, izmantojot otrreizēji pārstrādātu papīru un tintes uz augu bāzes, lai samazinātu ekoloģisko ietekmi.
Jūnijā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas atbalstu tika uzsākts projekts “Cilvēktiesību gids - cilvēktiesību izglītība tiesiskuma un demokrātisko vērtību ievērošanas stiprināšanai”. Projekta ietvaros Cilvēktiesību gids tiks ieviests Armēnijā ar mūsu partneru - NVO Europe in Law - palīdzību.
Cilvēktiesību gids tika prezentēts arī daudzos citos pasākumos mūsu partnervalstīs. Maijā Latvijā notika diskusija par cilvēktiesību un klimata jautājumu mijiedarbību. Pasākumā tika uzsvērts, no vienas puses, kā klimata pārmaiņas apdraud cilvēktiesības, un, no otras puses, kā cilvēktiesību aizsardzības mehānismi var veicināt klimata pārmaiņu mazināšanu. Augustā BHRS Rīgā uzņēma partnerus no ES Austrumu partnerības valstīm - Gruzijas, Moldovas, Ukrainas un Armēnijas -, lai piedalītos Cilvēktiesību gida seminārā. Novembrī apaļā galda diskusijā Kišiņevā tika uzsvērta Cilvēktiesību gida paplašināšana attiecībā uz Moldovu. Decembrī Gids tika prezentēts Armēnijā saistībā ar tā drīzo ieviešanu valstī. Arī Ukrainā decembrī tika organizēts Gida pasākums, Kijevā notika Gida seminārs-viktorīna.
Šogad Cilvēktiesību un demokrātijas izglītības institūts pārņēma iepriekšējās partnerorganizācijas darbu, izstrādājot un atjauninot Lietuvas Gidu. Institūtā strādā gan eksperti, kas jau iepriekš ir strādājuši ar Gidu, gan arī jauni eksperti, kurus mēs ar prieku redzam pievienojamies pieaugošajai Gida komandai.
Gadu gids noslēdza ar svinībām, jo Valsts izglītības attīstības aģentūras rīkotajā ceremonijā tam tika piešķirta Erasmus+ kvalitātes balva “Spārni 2024”. Balva tiek piešķirta par kvalitatīvu projektu izstrādi un ilgtspējīgu īstenošanu, izceļot projektus, kas bagātina izglītības vidi, veicina inovācijas un sekmē sabiedrības attīstību.
Jau 2024. gadā tika arī uzsākta arī divu pilnīgi jaunu Gida tēmu izstrāde, kas 2025. gadā vēl vairāk paplašinās Gida piedāvājumu un ietekmi. 2025. gadā tiks izstrādātas tēmas par vidi un tehnoloģijām. Jauno tēmu mērķis ir palīdzēt cilvēkiem labāk izprast savas cilvēktiesības saistībā ar diviem galvenajiem jaunajiem izaicinājumiem: straujo jauno tehnoloģiju attīstību un pieaugošajiem draudiem, ko rada klimata pārmaiņas un vides nolaidība. Šīs tēmas stājās izstrādes stadijā 2024. gadā, un 2025. gadā tās tiks publicētas Latvijas, Igaunijas un Lietuvas Gidos.
Paldies ikvienam, kas veicināja šā gada progresu - jūsu iesaistīšanās atbalsta mūsu misiju padarīt cilvēktiesību izglītību pieejamu un īstenojamu visiem.
Gidu Eiropas Savienībā atbalsta asociētie partneri Latvijas Republikas tiesībsargs, UNESCO Latvijas Nacionālās komisija, Rīgas Juridiskā augstkola, Francijas Tiesību aizstāvis (tiesībsargs), Francijas Nacionālā konsultatīvā komisija cilvēktiesību jautājumos, Francijas Nacionālā advokātu padome, Igaunijas Sociālo lietu ministrija, Lietuvas Žurnālistu ētikas inspektora birojs un Lietuvas Vienlīdzīgu iespēju ombuda birojs.
Projektu Austrumu partnerības valstīs finansiāli atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija programmas “Attīstības sadarbības projekti un starptautiskā palīdzība” ietvaros. Projekta īstenošanu kā asociētie partneri atbalsta Latvijas Republikas Tiesībsargs, Rīgas Juridiskā augstskola, 2022. gada Nobela miera prēmijas laureāts – Ukrainas organizācija Center for Civil Liberties, Moldovas Tiesībsargs un Moldovas Līdztiesības padome un Gruzijas Grigol Robakidze Universitāte.