Reaģējot uz vēsturiski nozīmīgo notikumu - partnerattiecību juridisku atzīšanu Latvijā šā gada sākumā - Cilvēktiesību gids ir papildināts ar jaunu sadaļu par partnerattiecībām. Jaunās sadaļas mērķis ir izglītot iedzīvotājus par viņu tiesībām un pienākumiem saskaņā ar tiesību aktiem, kuri regulē partnerattiecības, vienlaikus pievēršoties vēl neatrisinātiem jautājumiem, kuri joprojām skar pārus, jo īpaši viendzimuma partnerus.
Gidā ir sniegta skaidra un pieejama informācija par partnerattiecību reģistrāciju un tās juridiskajām sekām. Tajā uzsvērts, ka reģistrētas partnerattiecības nodrošina aizsardzību, piemēram, lēmumu pieņemšanu ārkārtas medicīniskajās situācijās, nodokļu atvieglojumus un piekļuvi neizmaksātām pensijām, un vienlaikus norādīts arī uz ierobežojumiem salīdzinājumā ar laulību.
Sadaļā aplūkotas šādi aspekti:
- tiesības un reģistrācija: partnerattiecību reģistrēšanas un noslēgšanas process pie notāra;
- tiesības un pienākumi: skaidrotas reģistrētu partnerattiecību sniegtās juridiskās, ekonomiskās un sociālās aizsardzības iespējas;
- neatrisinātie jautājumi: jomas, kurās partnerattiecību tiesiskais regulējums ir nepilnīgs, piemēram, mantošanas un adopcijas tiesības.
Gidā norādīts, ka partnerattiecību reģistrēšana nepiešķir visas tās pašas tiesības, ko garantē laulība, un uzsvērtas juridiskās atzīšanas nepilnības, jo īpaši attiecībā uz viendzimuma pāriem, kuri saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem nevar noslēgt laulību.
Cilvēktiesību gids ir tiešsaistē pieejama informācijas, izglītības un pašpalīdzības platforma, kas palīdz izprast dažādās dzīves situācijās aktuālās cilvēktiesības. Gidā cilvēktiesības izklāstītas, izmantojot tematisku pieeju. Tādējādi cilvēkiem ir iespēja cilvēktiesības apzināt un izpētīt, koncentrējoties tieši uz tām tiesībām, kuras ir aktuālas noteiktā jomā vai situācijā. Gids sniedz informāciju par tot, kur varat meklēt palīdzību un kā sūdzēties, ja ir pamats domāt, ka noticis cilvēktiesību pārkāpums. Gidā atrodama arī informācija par katrai tēmai atbilstošiem nacionālajiem un starptautiskajiem tiesību aktiem, tiesu praksi un citiem avotiem.
Cilvēktiesību gids ir tapis ar Nīderlandes Karalistes Ārlietu ministrijas, Nīderlandes Karalistes vēstniecības Latvijā, Ziemeļu Ministru padomes izglītības programmas Nordplus, Eiropas Savienības "Erasmus+" programmas, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas un Aktīvo iedzīvotāju fonda finansiālu atbalstu.