Cilvēktiesību gids Austrumu partnerības valstīs

Kopš 2022. gada Baltic Human Rights Society ir kļuvusi par aktīvu starptautiskās attīstības sadarbības partneri, ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas atbalstu īstenojot cilvēktiesību izglītības projektus Austrumpartnerības valstīs.

2024. gada jūnijā BHRS ir uzsākusi projekta “Cilvēktiesību gids - cilvēktiesību izglītība tiesiskuma un demokrātisko vērtību ievērošanas stiprināšanai” īstenošanu. Projekta mērķis ir atbalstīt un paplašināt Cilvēktiesību gidu Ukrainā, Moldovā, Gruzijā un Armēnijā.

Gids ir tiešsaistes, uz sabiedrību orientēta, universāla un viegli lietojama cilvēktiesību izglītības un pašpalīdzības platforma. Gids darbojas kā brīvpieejas izglītības rīks, kas piedāvā iespēju mācīties par cilvēktiesībām vienkāršā, strukturētā un vizuāli atbalstītā veidā. Pirmo reizi Gids tika atklāts Latvijā 2016. gadā, un šobrīd tas jau ir pieejams 11 valstīs visā Eiropā (humanrightsguide.eu).

Cilvēktiesību gida izstrāde Ukrainā, Gruzijā un Moldovā tika uzsākta jau 2022.gadā, un tas tika atklāts šajās valstīs 2023. gada novembrī. Turpinot darbu pie Gida, projekta jaunā fāzē partneri no Kyiv Human Rights Hub (Ukraina), Human Rights Embassy (Moldova) un Foundation for the Support of Legal Education of GYLA (Gruzija) varēs paplašināt Gida saturu savās valstīs, pievēršoties problemātiskākajiem un aktuālākajiem cilvēktiesību jautājumiem.

Ar jauno projekta fāzi Cilvēktiesību gida tīklam ir pievienojusies Armēnija. Projekta ietvaros mūsu partneriem Europe in Law NGO būs iespēja izstrādāt un ieviest Gidu Armēnijā. Gids būs pieejams armēņu, angļu un krievu valodā. Tas ir liels solis cilvēktiesību kultūras celšanai Armēnijā - Armēnijas sabiedrības locekļiem un profesionāļiem būs vieglāk nekā jebkad agrāk atrast, apgūt un izmantot informāciju un resursus par cilvēktiesībām.

Programmas mērķis ir informēt un izglītot cilvēkus par cilvēktiesībām un celt cilvēktiesību kultūru, izstrādājot pieejamus, mūsdienīgus un uz sabiedrību orientētus cilvēktiesību izglītības rīkus un programmas Austrumu partnerības valstīs – Gruzijā, Moldovā, Ukrainā un Armēnijā.

Šī mērķa sasniegšanai projekta ietvaros katrā partnervalstī tiek izveidota un paplašināta tiešsaistē pieejama, uz sabiedrību vērsta, universāla un viegli lietojama cilvēktiesību izglītības un pašpalīdzības platforma Cilvēktiesību gids. 

Projekta intelektuālo rezultātu izveide un darbība nodrošina to, ka sabiedrības locekļiem un profesionālām mērķa grupām būs pieeja kvalitatīvai cilvēktiesību informācijai, kas aptver izglītības un pašpalīdzības materiālus un cilvēktiesību apguves metodoloģijas. 

Izpratne par cilvēktiesībām nodrošina, ka projekta rezultātu lietotāji pratīs piemērot cilvēktiesības savām dzīves situācijām vai darba pienākumu pildīšanā, cels lietotāju kompetenci vērsties pēc valsts pakalpojumiem un, no otras puses, veicinās labas pārvaldības veidošanos, kā arī aktīvu un kvalitatīvu dalību demokrātiskos procesos un sabiedriskajā dzīvē.

Projekta ietvaros, lai nodrošinātu Cilvēktiesību gida izstrādi, izplatīšanu un ilgstpēju partnervalstīs, tiek veiktas šādas aktivitātes: 

  • partnerību dibināšana ar asociētajiem partneriem: valsts institūcijām, nevalstiskajām organizācijām, izglītības institūcijām partnervalstīs; 
  • sadarbības līgumu, darba, pētniecības un rezultātu publicitātes plānu izstrāde;
  • Cilvēktiesību gida satura adaptācija un izstrāde katrā partnervalstī, tehnisko risinājumu un Gida nepārtrauktas darbības nodrošināšana tiešsaistē;
  • publicitātes aktivitātes un pasākumi; 
  • tiešsaistes cilvēktiesību izglītības lekciju cikls profesionāļiem,
  • Gida atklāšanas pasākumu un prezentācijas semināru organizēšana visās projekta valstīs, 
  • projektu partneru darba grupas partnervalstīs.

Projektu finansiāli atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija programmas “Attīstības sadarbības projekti un starptautiskā palīdzība” ietvaros. Projekta īstenošanu kā asociētie partneri atbalsta Latvijas Republikas Tiesībsargs, Rīgas Juridiskā augstskola, 2022. gada Nobela miera prēmijas laureāts – Ukrainas organizācija Center for Civil Liberties, Moldovas Tiesībsargs un Moldovas Līdztiesības padome un Gruzijas Grigol Robakidze Universitāte.

Cilvēktiesību gids Gruzija

Cilvēktiesību gids Ukraina

Cilvēktiesību gids Moldova

 

Lasīt vairāk:

2024

BHRS Rīgā uzņēma partnerus no ES Austrumu partnerības valstīm

Cilvēktiesību Gidam pievienojas jauna partnervalsts – Armēnija

2023

Cilvēktiesību gids tiek atklāts Gruzijā

Cilvēktiesību gids tiek atklāts Ukrainā

Cilvēktiesību gids tiek atklāts Moldovā

2022

BHRS Rīgā uzņem partnerus no Ukrainas, Gruzijas un Moldovas